Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

2. diel - Inštalácia NetBeans a kompilátora C

V minulej lekcii, Úvod do programovacieho jazyka C , sme si urobili úvod do jazyka C. V dnešnom tutoriále si ukážeme ako nainštalovať NetBeans IDE a kompilátor tak, aby sme mohli začať programovať v céčku.

Inštalácia kompilátory

Poznámka: ak máte Linux (Ubuntu), nemusíte kompilátor sťahovať.

Najprv si stiahneme takzvaný kompilátor. Kompilátor je počítačový program (alebo sada programov), ktorý transformuje zdrojový kód napísaný v programovacom jazyku (v našom prípade v céčku) do nižšieho počítačového jazyka, ktorý vie procesor spustiť.

Pre jazyk C existuje veľa kompilátorov, pre tento seriál budeme používať Cygwin GCC, (ak si stiahnete nejaký iný, je možné, že niektoré ukážkové kódy nebudú fungovať). Najprv prejdeme na http://cygwin.com/install.html a klikneme na "setup-x86.exe" alebo ak máte 64 bit bitový Windows tak na setup-x86_64.exe.

Stiahnutie Cygwin GCC - Základné konštrukcie jazyka C

Po stiahnutí sa nám spustí "Cygwin Setup" okno a budeme klikať na tlačidlo "Ďalšie", až kým sa nám neobjaví toto okno:

Cygwin Inštalácia - Základné konštrukcie jazyka C

Tu si vyberáme odkiaľ bude samotný program stiahnutý. Môžeme vybrať akú adresu chceme, ale ideálne by oblasť, z ktorej budeme sťahovať, mala byť blízko nás, takže napríklad z Nemecka, (prípona .de). Ja použijem http://cygiwn.mirrorcatalogs.com. Až si vyberiete adresu, z ktorej budete sťahovať, môžeme kliknúť na tlačidlo "Ďalší".

Poznámka: Je možné, že nejaké adresy sú poškodené a nepôjde sa na ne pripojiť.

Teraz sa nám ukáže okno, kde si máme vybrať balíky, ktoré chceme nainštalovať. Rozkliknite si balíček Devel tým, že klikneme na to malé plus vedľa neho.

Balíčky Cygwin inštalácia - Základné konštrukcie jazyka C

Až to budeme mať otvorené, nájdeme package (balík), ktorý sa volá gcc-core a klikneme na skip, ktorý je vedľa neho.

Poznámka: Čísla, ktorá sa objavila, znamenajú verziu kompilátora, takže vyberte čo najvyššie.

GCC inštalácia devel - Základné konštrukcie jazyka C

Potom ešte nájdeme balík s názvom make a tiež klikneme na "Skip", aby sa mohol nainštalovať.

inštalácia Cygwin - Základné konštrukcie jazyka C

Teraz budeme klikať "Ďalšie" tak dlho, než sa inštalácia začne. Po dokončení inštalácie, stačí len kliknúť "Dokončiť".

Inštalácia IDE

Potom si stiahneme IDE, čo je taký lepší textový editor. Pre tento seriál (a väčšinu ďalších seriálov na ITnetwork) budeme používať Netbeans IDE. Stiahneme ho na https://netbeans.org/downloads/ tým, že klikneme na "download" pod sekciou "C / C ++".

Poznámka: Ak plánujete programovať alebo už programujete v Jave alebo iných jazykoch, stiahnite Netbeans IDE pod sekciou "all".

StazeniNetBeans - Základné konštrukcie jazyka C

Po stiahnutí súbor s príponou .exe otvoríme a nainštalujeme (všetko "odnextujeme", teda klikáme na ďalšie).

Poznámka: Je možné, že ak sťahujete NetBeans s ostatnými jazykmi, bude vyžadovať nainštalovať JDK (Java development Kit). Ten môžete stiahnuť tu: http://www.oracle.com/...2133151.html

Hello World

Posledná vec, ktorú v tomto diele urobíme, je, že vyskúšame či je správne nainštalovaný kompilátor. Je zarytým zvykom, že prvým programom v nejakom novom jazyku býva tzv. Hello world. Ide o program, ktorý akýmkoľvek spôsobom užívateľovi zobrazí hlášku "Hello world", prípadne nejaký podobný text. Práve taky program teraz vytvoríme.

Otvoríme Netbeans IDE (mali by ste ho mať na ploche). Až sa program načíta, klikneme vľavo hore na tú hnedú kocku so zeleným plus (vytvoriť nový projekt).

Nový projekt v NetBeans IDE - Základné konštrukcie jazyka C

Potom sa nám objaví nové okno. Klikneme na "C / C ++ Application" a klikneme na "Next>"

Nový céčkový projekt v NetBeans - Základné konštrukcie jazyka C

Teraz sa objaví nové okno s formulárom. Zmeníme len "Project Name:" na HelloWorld a vedľa poľa, kde je napísané main, je dropdown menu. Klikneme na neho a vyberieme C. Teraz by mal váš formulár vyzerať asi takto:

Nový projekt v NetBeans IDE - Základné konštrukcie jazyka C

Až sa uistíte, že to máte rovnako vyplnené, klikneme na "Finish".

Možno môže byť prekvapením, že nezačíname s prázdnym oknom, ale rovno s kusom kódu. Prečo tomu tak je pochopíte, až si kód aspoň intuitívne vysvetlíme, všetko bude vysvetlené počas seriálu.

Zašednutý text medzi lomkami a hviezdičkami sú tzv. Komentáre. Kompilátor si ich nevšíma, slúži len ako poznámky pre programátora. Tu konkrétne je to popisok kto a kedy program vytvoril.

Zaujímavé sú riadky začínajúce #include. Tým definujeme ktoré knižnice budeme používať. Pod knižnicou si predstavíme balíček nejakých funkcií. stdio.h obsahuje funkcie pre prácu s konzolou a súbory (skratka zo Standard input / output), stdlib.h zas základné funkcie pre prácu (skratka zo Standard library).

Program v céčku začne vždy v hlavnej funkcii, ktorá sa volá main(). Jej telo je uzavreté do zložených zátvoriek. Teraz vo vnútri funkcie vidíme len príkaz return, ktorý navráti štandardný výstupový kód keď program skončí. Hovoríme tak systému, že dobehol v poriadku.

Céčko v NetBeans - Základné konštrukcie jazyka C

Do funkcie main(), pod riadok, kde je napísané:

int main(int argc, char** argv) {

napíšeme:

printf("Hello World!");

Tým po spustení hlavnej funkcie vypíšeme text do konzoly. Až to budete mať napísané, môžeme program spustiť zelenou šípkou v nástrojovej lište alebo klávesou F6:

Hello World C NetBeans - Základné konštrukcie jazyka C

Po spustení sa naozaj vypíše hláška "Hello World!".

Konzolová aplikácia
Hello World!

Ak sa vám to podarilo, tak ste urobili všetko správne a máte všetko správne nastavené. Ak sa panel s výstupom nezobrazil, môžete ho otvoriť z menu v ponuke Window -> Output.

Dnešné inštalácia kompilátora a IDE je za nami a ja sa na vás teším v budúcej lekcii, Premenné a typový systém v céčko , kedy si ukážeme dátové typy.


 

Predchádzajúci článok
Úvod do programovacieho jazyka C
Všetky články v sekcii
Základné konštrukcie jazyka C
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Premenné a typový systém v céčko
Článok pre vás napísal Samuel Kodytek
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
13 hlasov
Autor se věnuje všem jazykům okolo JVM. Rád pomáhá lidem, kteří se zajímají o programování. Věří, že všichni mají šanci se naučit programovat, jen je potřeba prorazit tu bariéru, který se říká lenost.
Aktivity