Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

Kyberšváby. Budúcnosť záchranárstva alebo týranie zvierat? Nové

V austrálskej laboratóriu biorobotiky sa rodí technológia, ktorá by mohla úplne zmeniť spôsob záchranných operácií po katastrofách, ako sú zemetrasenia, požiare, povodne alebo výbuchy. Hlavnými aktérmi pritom nie sú ľudia ani stroje, ale kybernetickí chrobáci, ktorí vďaka miniatúrnym elektronickým „batohom“ dokážu na povel preskúmavať ťažko prístupný terén.

Prečo sú chrobáky kyborgovia pre túto misiu lepšie ako roboti? A z akých dôvodov je táto metóda eticky sporná?

Blog ITnetwork.sk

Zdroj: DALL·E 3

Hmyz verzus roboti

V jednej z laboratórií Queenslandskej univerzity sa aktuálne odohráva niečo, čo silne pripomína scény zo sci-fi filmov. Študent matematiky a inžinierstva Lachlan Fitzgerald tu pracuje na pripevnení malých obvodových dosiek na chrbát hmyzu. Tieto zariadenia, ktoré vzhľadom pripomínajú malé batohy, následne vysielajú elektrické impulzy do tykadiel chrobákov a umožňujú riadiť ich pohyby.

„Hmyz je oveľa prispôsobivejší než tradiční roboti, ktorí potrebujú obrovský výpočtový výkon, aby sa dokázali adaptovať na neustále sa meniace prostredie,“ opísal pre CNN Fitzgerald. Vďaka tejto prirodzenej obratnosti by kyberchrobáky mohli rýchlo preskúmať zóny zasiahnuté katastrofami, lokalizovať preživších a dokonca doručovať životne dôležité lieky.

Záchrana ľudí v ťažko dostupných oblastiach je napokon hlavným cieľom celého projektu. „Dúfame, že v budúcnosti budú tieto hybridné organizmy nasadené do miest, kam je pre ľudí príliš nebezpečné vstúpiť, napríklad po zemetrasení alebo bombardovaní,“ vysvetlil Fitzgerald. Ako však dodáva, jeho výskum je zatiaľ skôr na začiatku. Najprv je totiž potrebné plne zvládnuť schopnosť riadiť pohyby hmyzu, čo môže trvať ešte niekoľko rokov.

Austrálsky tím teraz pracuje predovšetkým s veľkými švábmi, ktoré môžu dorásť až do ôsmich centimetrov, a s chrobákmi z čeľade potemníkovitých. Podľa Fitzgeralda pripevnenie zariadenia nijako neskracuje životnosť hmyzu a výskumnému tímu ide o to, aby proces prebiehal čo najšetrnejšie.

Zaujíma ťa svet technológií a chcel by si sa naučiť programovať? Prihlás sa do nášho akreditovaného rekvalifikačného kurzu a získaj prácu snov. Okrem bezkonkurenčného platu na teba čaká tiež home office, flexibilita a mnoho ďalších benefitov. Nakopni svoju kariéru ešte dnes:

Experimenty s biohybridnými organizmami nie sú nič nové

Austrálsky projekt nie je jediným príkladom využitia živých organizmov v technologických inováciách. Na California Institute of Technology (Caltech) vedci napríklad implantujú elektronické kardiostimulátory do medúz. Tieto „bionické medúzy“ môžu vďaka riadenej rýchlosti plávania zbierať údaje z hlbokých častí oceánu, ktoré sú pre tradičné prístroje ťažko prístupné.

Iným smerom sa vydali výskumníci z newyorskej Cornellovej univerzity, ktorí vytvorili roboty riadené hubou hlivou kráľovskou. Táto huba generuje elektrické signály a reaguje na svetlo, čo umožňuje robotom vnímať okolie. Jedným z potenciálnych využití tejto technológie by mohlo byť monitorovanie chemického zloženia pôdy a určovanie, kedy je potrebné pridať hnojivo.

Ďalšie pozoruhodné experimenty s biohybridnými organizmami ti prezradí nasledujúce video:

Etické otázky a spory

Technológia biohybridných organizmov však pochopiteľne vyvoláva aj otázky ohľadom etiky a možného týrania zvierat. Kritici totiž podľa CNN upozorňujú na to, že manipulácia so živými tvormi môže byť nehumánna, a volajú po lepšej regulácii a dohľade. Vedci z Caltechu už kvôli tomu konzultujú svoje postupy s expertmi v oblasti bioetiky, aby zabezpečili, že medúzam nespôsobia stresové reakcie.

Fitzgerald samozrejme pripustil, že obavy o pohodu chrobákov a švábov sú na mieste. Zároveň však požiadal, aby sa ľudia zamysleli nad prínosmi tejto technológie. „Myslím, že potenciál zachraňovať ľudské životy prevažuje nad akoukoľvek váhavosťou voči tomuto odboru,“ dodal.

Či kybernetickí chrobáci skutočne predstavujú budúcnosť záchranárstva, zatiaľ nie je isté. Ak by sa však ukázalo, že tento futuristický experiment naozaj bude fungovať, mohlo by to pomôcť zachrániť životy mnohých ľudí.

Ak aj ty hľadáš novú príležitosť a kariérnu cestu, IT môže byť pre teba ideálnou voľbou. Rekvalifikuj sa v našom akreditovanom kurze pre junior programátorov WWW aplikácií. Nauč sa pracovať s modernými nástrojmi budúcnosti a vyberaj si z nekonečného množstva pracovných ponúk. Nikdy nie je neskoro začať:

Prečítaj si tiež


 

Všetky články v sekcii
Blog ITnetwork.sk
Článok pre vás napísala Radka Boháčová 17. decembra 16:52
Avatar
Autorka vystudovala obor mediální studia a žurnalistika a psaní je jejím velkým koníčkem. Ráda se rozvíjí v oblasti digitálního marketingu a zajímá ji i svět IT.
Aktivity