Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

2. diel - Vytvárame efektívne prompty pre excelentné výstupy Nové

V predchádzajúcej lekcii, Úvod do AI , sme si predstavili umelú inteligenciu a priblížili si možnosti, ktoré nám súčasná generácia AI ponúka.

V nasledujúcom tutoriále základov umelej inteligencie sa pozrieme na kľúčový koncept AI, ktorým je prompt. Správne položený dotaz (prompt) nás rýchlo priblíži k požadovanému výsledku, zatiaľ čo ak zostavujeme prompty nesprávne, nebude nám ani ten najsofistikovanejší model AI príliš platný. Porozumenie týmto základom nám poskytne pevný základ pre ďalšie štúdium a aplikáciu AI v našom profesnom aj osobnom živote.

Prompt

Prompt (otázka, výzva) je termín, ktorý sa v kontexte umelej inteligencie a strojového učenia používa na opis vstupu. Ten poskytujeme AI systému za účelom generovania výstupu. Vstupom môže byť jednoduchá otázka alebo konkrétny príkaz, ktorý nasmeruje AI na vytvorenie odpovede alebo vykonanie určitej úlohy. Prompty sú zásadné pre interakciu s modelmi umelej inteligencie. A to najmä v prípadoch, keď sa používajú generatívne modely, ako je napríklad ChatGPT. Staré príslovie hovorí, že na nesprávnu otázku je nesprávna aj odpoveď. U generatívnych modelov toto platí dvakrát podčiarknuté as výkričníkom.

Čím presnejšie modelu vymedzíme to, čo po ňom chceme, tým lepšiu odpoveď dostaneme.

Povedzme, že chceme vygenerovať šteňa s kačičkou. Pozrime sa na nasledujúce dva prompty a ich výsledok:

✗ Špatně

Ukaž mi něco roztomilého.

Hmyz - Základy umelej inteligencie

✔ Správně

Ukaž mi štěně pomeraniana s plastovou kachničkou.

Štěně - Základy umelej inteligencie

\---

Pri presnej požiadavke dostaneme realistický obrázok šteniatka. Pri všeobecnom zadaní potom AI môže vygenerovať čokoľvek. Nedajbože aj lienku :-D

Interakcia s AI modelom

Bez promptu sa pri interakcii s AI nezaobídeme. Od jednoduchých otázok až po zložitejšie scenáre vždy začíname oslovením modelu. Najjednoduchšie prompty sú všeobecné, kedy AI príliš nelimitujeme. Napríklad nasledujúce prompty patria práve medzi tie najjednoduchšie:

  • Jednoduchá otázka"Aké je dnes počasie v Prahe?"
  • Príkaz na vytvorenie textu - "Napíš krátky príbeh o robotovi, ktorý objavuje nový svet."
  • Otázka pre získanie informácií"Vysvetli princíp strojového učenia."
Tu dávame AI voľnú ruku a vygenerovaný obsah je potom možné ďalšími otázkami viac spresniť. Pokiaľ ale potrebujeme konkrétny výstup, musíme už AI ľudovo povedané „pritiahnuť opraty“. To platí, keď chceme vygenerovať napríklad nákupný zoznam alebo prepočítaný recept na pravé české buchty. Prompt bude vyzerať takto:
Chcem piecť buchty s lekvárovou náplňou. Potrebujem nákupný zoznam. Chcem buchty pre štyroch ľudí, každý dostane dve. Nájdi recept a prepočítaj mi ingrediencie pre daný počet osôb.
AI model (ChatGPT-4o) potom dokáže veľmi rýchlo vyhľadať recept a prepočítať suroviny:
Výstup ChatGPT
Pro upečení buchet s povidlovou náplní pro čtyři osoby, každá dostane dvě, budete potřebovat následující ingredience:

250 g mouky
125 ml mléka
10 g droždí
35 g cukru
50 g másla
1 vejce
špetku soli
100 g povidel

S tímto nákupním seznamem byste měli mít vše potřebné k upečení 8 buchet.

Kvalita a presnosť výstupu generovaného AI systémom sú priamo závislé na kvalite promptu.

Ako správne formulovať efektívne prompty

Pochopenie a správne používanie promptov je pre efektívne využívanie AI nástrojov nevyhnutné. Iba tak získame relevantné a kvalitné výstupy. Pri vytváraní efektívnych promptov je dôležité:

  • Sme konkrétni – Čím viac detailov a kritérií poskytneme, tým relevantnejšie dostaneme výstup.
  • Úlohy rozdeľujeme – Úlohy rozdeľujeme na čiastkové časti a spracovávame postupne. To vedie k lepším výsledkom, rovnako ako by to bolo u človeka.
  • Začíname príkazom - Používame akčné slovesá, ako sú "vytvor", "napíš", "navrhni", "zostáv" a mnohé ďalšie.
  • Vytvoríme AI modelu rolu - Správaj sa ako "programátor", "básnik", "novinár" a podobne.
  • Využívame úvodzovky – úvodzovky modelu pomáhajú presne definovať zámer promptu. Napríklad: Zostav mi rešerš na tému "globálne otepľovanie".
  • Iterujeme a vylepšujeme – Vstupy spracovávame znova a znova, čím umožňujeme AI modelu vylepšovať výstup. Vhodné je tiež špecifikovať požadovanú dĺžku výstupu.
Skúsme si to na príklade:
Správaj sa ako fotograf. Vytvor mi fotorealistický širokouhlý obrázok s vysokým dynamickým rozsahom farieb. Na obrázku bude oranžová "Toyota Supra" Paula Walkera z filmu Fast & Furious. Auto bude zachytené z boku. Cesta je kvalitná, svieti slnko a je jasné počasie.
Zadanie je konkrétne a modelu poskytujeme aj zodpovedajúci kontext (názov filmu, herca, farbu a typ auta).

Pozrime sa na výstup AI modelu (DALL-E):

Toyota - Základy umelej inteligencie - Základy umelej inteligencie

Pokiaľ sa nám na výsledku niečo nebude páčiť, zodpovedajúce parametre v prompte upravíme :-)

Best practices pri tvorbe promptu

Vytvoriť efektívny prompt nie je vždy ľahké. Aspoň zo začiatku nám v tom však môže pomôcť nasledujúci postup:

  1. Definujeme si problém či cieľ – Jasne formulujeme, s čím chceme, aby nám AI model pomohol, a akú odpoveď očakávame.
  2. Použijeme relevantné kľúčové slová a frázy – Do príkazu zahrnieme odborné a tematické termíny, ktoré AI model nasmerujú k požadovanej generovanej odpovedi.
  3. Vytvoríme prompt – Vytvoríme stručný prompt, ktorý definuje úlohu a odovzdáva potrebné informácie, pričom použijeme kľúčové slová.
  4. Prompt testujeme, hodnotíme a iterujeme – Generujeme odpovede, hodnotíme výstupy a podľa potreby prompt upravujeme tak, aby vyvolal požadovaný výstup. Tento proces opakujeme, kým nevytvoríme prompt, ktorý konzistentne generuje požadovanú odpoveď.
Práca s promptmi je zručnosť ako akákoľvek iná, preto si vyžaduje čas a učenie. Čím viac promptov zostavíme, tým lepšie výsledky budeme mať.

Angličtina vs. slovenčina

Pre kvalitný prompt je dôležitý aj jazyk, v ktorom je prompt položený. GPT modely boli trénované na obrovských množstvách dát, z ktorých veľká časť je v angličtine. To znamená, že modely majú k dispozícii široké spektrum znalostí a kontextov v angličtine.

Oproti tomu objem dostupných tréningových dát v slovenčine je rádovo menší ako v angličtine, čo logicky vedie k menšej hĺbke a šírke znalostí modelu v slovenčine. Slovenčina je tiež jazyk so zložitou gramatikou, čo zvyšuje náročnosť na presnosť a správnosť generovaných textov.

Zdalo by sa teda, že bude lepšie s GPT modelmi pracovať v angličtine. To ale nemusí byť pravda. Záleží na úrovni, v akej angličtinu zvládame. Pokiaľ sa niekto blíži znalosti rodeného hovorcu, potom je angličtina vhodnejšia.

Všeobecne platí, že kvalitná otázka v slovenčine je lepšia ako otázka položená "lámanou" angličtinou.

Keď si nie sme istí, môžeme nechať vytvoriť prompt samotnú AI:

Vytvor prompt pre AI v angličtine na základe slovenského zadania: Vytvor fotorealistický širokouhlý snímok lesnej čistiny v mladom zmiešanom lese, na ktorej stojí starý poľovný zrub. Cez čistinku sa kľukatí potok. V diaľke sú hory so zasneženými vrcholmi. Na kraji paseky v pozadí pije z potoka jeleň. Je krásne počasie.

Výstup AI
Create a photorealistic widescreen image of a forest clearing in a young mixed forest. In the clearing stands an old hunting cabin. A stream winds through the clearing. In the distance, there are mountains with snow-capped peaks. At the edge of the clearing in the background, a deer is drinking from the stream. The weather is beautiful.

Konečný výstup AI modelu vyzerá takto:

Krajina - Základy umelej inteligencie - Základy umelej inteligencie

V nasledujúcom kvíze, Kvíz - Úvod do AI a efektívne prompty, si vyskúšame nadobudnuté skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.


 

Predchádzajúci článok
Úvod do AI
Všetky články v sekcii
Základy umelej inteligencie
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Kvíz - Úvod do AI a efektívne prompty
Článok pre vás napísal Karel Zaoral
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Karel Zaoral
Aktivity