1. diel - Úvod do AI
Vitajte v prvom tutoriále kurzu základov umelej inteligencie. V jeho priebehu si vysvetlíme, čo to umelá inteligencia (Artificial Intelligence, AI) vlastne je, ako sa vytvára a na čo sa používa. Pozrieme sa hlbšie na princípy, ktoré vznik AI umožnili a popíšeme si aj riziká, s ktorými sa pri interakcii s AI stretávame.
Minimálne požiadavky
Pre tento kurz nie sú potrebné žiadne predchádzajúce znalosti. Postačí nám bežná práca s prehliadačom.
Čo je umelá inteligencia?
Umelá inteligencia (AI) je oblasť informatiky zameraná na vytváranie systémov, ktoré dokážu vykonávať úlohy, ktoré by normálne vyžadovali ľudskú inteligenciu. To zahŕňa schopnosti ako učenie sa z dát (strojové učenie), rozpoznávanie reči, vizuálne vnímanie, rozhodovanie, prekladanie jazykov, generovanie obrázkov a mnohé ďalšie. Takto napríklad môže vyzerať vytvorenie obrázku na základe zadania "Vytvor sediacu sovu, ktorá má v škárach notebook. Sova bude mať oranžovú mikinu.":
Keď sa ale nad pojmom AI zamyslíme hlbšie, zistíme, že narážame na zaujímavé otázky.
Kde začína inteligencia
To je zásadný problém. Kde ešte používame "chytrý katalóg" vedomostí dostupných online a kde sa strojové učenie dostane na úroveň, kedy si pri riešenom probléme položí samo sebe vlastnú otázku ? Aktuálne je možné rozdeliť AI do dvoch kategórií.
Úzka (špecifická) AI
Tento typ AI je navrhnutý tak, aby vykonával špecifickú úlohu alebo sadu úloh. Príklady zahŕňajú virtuálnych asistentov ako Siri alebo Alexa, samoriadiace autá a odporúčacie systémy na platformách ako Netflix alebo Amazon. Úzka AI je zameraná na konkrétny problém a nemá schopnosť prekračovať svoje vopred definované hranice:
Do tejto kategórie patria aj všetky GPT modely.
Všeobecná (silná) AI
Tento hypotetický typ AI by mal schopnosť vykonávať akúkoľvek intelektuálnu úlohu, ktorú by dokázal človek. Silná AI by mala schopnosť premýšľať, rozumieť a učiť sa na úrovni porovnateľnej s ľudskou inteligenciou. Hoci je silná AI zatiaľ skôr víziou než realitou, je cieľom mnohých výskumných projektov a diskusií o budúcnosti AI:
Generatívne AI
Takmer synonymom pre AI sa stal ChatGPT. Ide o chatbota založeného na LLM (Large Language Model). Populárne LLM zahŕňajú:
- GPT-4 od OpenAI,
- LaMDA a PaLM od Google (PaLM je základom pre chatbota Bard),
- NeMO od Nvidia,
- a ďalšie.
Súčasná generácia AI si dokáže vymýšľať ničím nepodložené fakty (halucinovať) a robiť chyby v uvažovaní.
Využitie AI v súčasnej praxi
GPTs sa stali bleskovou rýchlosťou súčasťou našich životov. To hlavné, čo tento typ AI totiž ponúka, je úspora času vďaka rôznym aplikáciám, ktoré uľahčujú a zlepšujú naše každodenné aktivity. Pozrime sa na krátky zoznam oblastí, v ktorých nám AI prakticky denne pomáha:
- Virtuálni asistenti, ako sú Siri od Apple, Google Assistant, Amazon Alexa a Cortana od Microsoftu.
- Odporúčacie systémy využívajúce algoritmy AI na
analýzu užívateľských dát a predpovedanie toho, čo by používatelia
mohli chcieť vidieť, počúvať alebo kúpiť. Príklady zahŕňajú:
- Netflix odporúča filmy a seriály na základe toho, čo používatelia sledovali a ohodnotili.
- Spotify odporúča hudbu na základe užívateľských návykov na počúvanie a preferencií.
- Amazon ponúka produkty, ktoré by mohli byť pre zákazníka zaujímavé na základe histórie nákupov a prezerania.
- Chytré domy - AI tu zohráva kľúčovú úlohu vo vývoji chytrých domácich zariadení, ktoré zvyšujú pohodlie a bezpečnosť nášho domova.
- Zdravotné aplikácie, kde AI pomáha lekárom diagnostikovať choroby, predpovedať zdravotné problémy a personalizovať liečbu. Napríklad aplikácie, ktoré analyzujú fotografie kože a identifikujú potenciálne príznaky rakoviny kože, alebo systémy, ktoré analyzujú zdravotné dáta a pomáhajú predpovedať srdcové príhody.
- Autonómne vozidlá, ako sú samoriadiace autá vyvíjané spoločnosťami ako Tesla, Waymo a Uber, používajú AI na analýzu okolitého prostredia, navigáciu a riadenie bez potreby ľudského zásahu.
- .<>
- .<>
- .<>
Vyššie je len zlomok tých najvýraznejších aplikácií. AI marketérom píšu články a odpovedajú na emaily, študentom pomáhajú s diplomovými prácami, programátorom s tvorbou kódu.
Súčasnú generáciu AI je nutné využívať s dobrým povedomím o jej limitoch.
Chyby vo výstupe AI sú tým častejšie, čím exaktnejší výstup požadujeme. Napísať všeobecný text už AI dokáže veľmi dobre. Stačí ale požiadať GPT model, aby zložil haiku:-)
Na príkaz "definuj a zlož haiku" model (ChatGPT 4o) odpovie:
Výstup ChatGPT na dotaz:
Haiku je tradiční japonská básnická forma, která se skládá z tří řádků. Každý řádek má určitý počet slabik:
První řádek: 5 slabik
Druhý řádek: 7 slabik
Třetí řádek: 5 slabik
Haiku často zachycuje přírodní scény, sezónní změny nebo momenty z každodenního života.
Je to krátká a výstižná forma, která vyžaduje zvratnou myšlenku nebo nápad na konci.
Zde je příklad haiku:
Podzimní déšť padá,
listí tichounce šeptá,
čas se zpomalí.
Zjavne už v prvom riadku počet slabík nesúhlasí so zadaním. Pri tvorbe kódu je situácia ešte horšia pokiaľ nesprávne definujeme naše zadanie. Aj tak sú ale AI už teraz úžasnými pomocníkmi, pokiaľ ich teda používame s ohľadom na ich limity.
Tvorbou správneho a efektívneho zadania sa budeme zaoberať v nasledujúcich lekciách.
Ako odhaliť deepfake
Na to, aby sme dokázali rozpoznať, že komunikujeme s AI, využijeme takzvaný Turingov test. To je pokus, ktorý má za cieľ preveriť, či sa nejaký systém umelej inteligencie naozaj chová inteligentne. Jeho zámerom je overiť, či umelá inteligencia dosiahla úroveň inteligencie porovnateľnej s ľudskou.
Priebeh Turingovho testu je nasledujúci:
- Do oddelených miestností umiestnime testujúceho, predmet skúmania (napr. počítač s príslušným programom) a ďalšieho človeka.
- Testujúci kladie otázky v prirodzenej reči a odovzdáva ich do druhej miestnosti, kde sú zodpovedané buď počítačom alebo druhým človekom (náhodne).
- Odpovede sú odovzdávané späť testujúcemu, ktorý sa snaží rozpoznať, či komunikuje so strojom alebo s človekom.
- Pokiaľ testujúci nedokáže rozlíšiť, kto je človek a kto stroj, potom táto umelá inteligencia spĺňa Turingov test.
K všeobecnej AI teda máme ešte ďaleko. Už v súčasnej generácii AI ale máme špecializované nástroje, ktoré nám dokážu uľahčiť život v mnohých smeroch. Počet užívateľov a ich rast hovorí za všetko.
Nasledujúce lekcie kurzov o AI sú dostupné exkluzívne iba našich študentov.
Chceš sa naučiť, ako využiť umelú inteligenciu na to, aby si bol produktívnejší a efektívnejší vo svojom každodennom živote? Rekvalifikuj sa v našom akreditovanom kurze pre junior programátorov WWW aplikácií. Nauč sa pracovať s modernými nástrojmi budúcnosti a vyberaj si z nekonečného množstva pracovných ponúk. Nikdy nie je neskoro začať:
V budúcej lekcii, Vytvárame efektívne prompty pre excelentné výstupy , sa naučíme ako vytvoriť funkčný prompt a vysvetlíme si, ako také efektívne prompty skladať.