Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

3. diel - Adobe XD - Založenie projektu - Online kurz

V minulej lekcii, Adobe XD - Rozhranie aplikácie , sme sa zaoberali najmä rozhraním aplikácie Adobe XD. Zoznámili sme sa s pracovnou plochou, režimy Design a Prototype a v neposlednom rade tiež vybranými panely a nástrojmi.

V dnešnej lekcii si založíme vlastný projekt, v rámci ktorého budeme navrhovať jednoduchú mobilnú aplikáciu záznamník. Ukážeme si, ako vytvoriť a spravovať cloudové dokumenty. Následne si pripravíme jednotlivé kresliaci plátna a naučíme sa pracovať so súvisiacimi nástrojmi a panelmi.

Založenie projektu

Začneme tým, že si spustíme aplikáciu Adobe XD a na domácej obrazovke zvolíme veľkosť kresliaceho plátna, ktoré bude predstavovať webovú stránku alebo obrazovku aplikácie. Vzhľadom na to, že v rámci tohto kurzu budeme navrhovať aplikáciu pre iPhone, klikneme na ikonu telefonu/tabletu a v rozbaľovacej ponuke zvolíme možnosť iPhone X, XS, 11 Pro (375 x 812).

Krok 1 – Vytvorenie nového cloudového dokumentu. - Adobe XD

Týmto sme založili nový dokument, v ktorom je v súčasnosti iba jedno kresliace plátno o nami zvolenej veľkosti. Neskôr tu však nájdeme všetky naše kresliaci plátna, predvoľby / zdroje, farby a ďalšie súčasti nášho projektu. Pozornejší z vás si určite všimli ikony mrakuIkona cloudový dokument. - Adobe XD
, Ktorá sa pri vytváraní dokumentu objavila vedľa jeho názvu. Táto ikona signalizuje, že dokument automaticky uloží do Creative Cloude, ktorý máme v rámci nášho plánu zadarmo. Ešte pred tým, než sa pozrieme na výhody cloudových dokumentov, si náš dokument kliknutím na existujúce názov premenujeme.

Krok 2 – Premenovanie dokumentu. - Adobe XD

Ak by sme si chceli dokument uložiť na lokálny zariadení, klikneme na Menu> Save As Local Document alebo tak urobíme klávesovou skratkou Shift + Ctrl + Alt + S

Cloudové dokumenty

V predvolenom nastavení sa v Adobe XD všetky nové dokumenty automaticky ukladajú ako cloudové dokumenty do služby Creative Cloud. To však neznamená, že by sme na projekte nemohli pracovať bez pripojenia k internetu. Adobe XD vie ukladať zmeny na disk lokálneho zariadení a ihneď po opätovnom pripojení je automaticky synchronizovať s verziou v cloude.

Výhody cloudových dokumentov

  • Jednotlivé dokumenty môžeme priamo v aplikácii zdieľať s ďalšími používateľmi a pri zapnutí funkcie on-line kolaborácie dokonca aj s ostatnými súčasne upravovať.
  • K dokumentom uloženým v cloude môžeme pristupovať naprieč všetkými zariadeniami, vrátane mobilných aplikácií, ktoré slúžia pre živý náhľad a testovanie prototypu.
  • Automatické ukladanie, jednoduchá funkcia, ktorá sa stará o priebežné ukladaní dokumentu do cloudu.
  • História verzií umožňujúci prechádzať predchádzajúce verzie návrhu a prípadne sa k nim vracať.

Vytváranie kresliacich plátien

Jedno kresliace plátno (obrazovku aplikácie) už v projekte máme, to nám ale na celý projekt nestačí, a tak začneme s vytváraním ďalších. Z panela nástrojov si zvolíme nástroj Kresliace plátno Nástroj Kresliace plátno. - Adobe XD
a na paneli napravo vyberieme požadovanú veľkosť podobne ako pri vytváraní nového dokumentu, čím vytvoríme ďalšiu obrazovku.

Krok 3 – Vytvorenie ďalšieho kresliaceho plátna. - Adobe XD

Tento spôsob využívame najmä v prípade, keď potrebujeme vytvoriť kresliace plátno inej veľkosti. Teda napríklad v situácii, kedy by sme k návrhu obrazovky mobilného telefónu chceli vytvoriť ešte návrh webovej stránky. My však budeme vytvárať všetky obrazovky rovnako veľké, a tak je tento spôsob zbytočne komplikovaný a zdĺhavý. Namiesto súčasného nástroja si z panela vyberieme nástroj Výber Nástroj Výber. - Adobe XD
, Klikneme na už existujúce kresliace plátno a stlačíme klávesovú skratku Ctrl + D, čím kresliace plátno duplikuje. Tento krok zopakujeme znovu ešte 2x, aby sme v dokumente mali vytvorených celkom 5 obrazoviek. To nám bude zatiaľ stačiť, ak by sme potrebovali ďalšie, v priebehu návrhu si ich môžeme kedykoľvek vytvoriť.

Ďalším spôsobom, ako duplikovať existujúce kresliaci plátno, je podržať kláves Alt a myšou ho pretiahnuť, kam potrebujete.

Krok 4 – Duplikovanie kresliacich plátien. - Adobe XD

V tejto chvíli by bolo vhodné si jednotlivé obrazovky pomenovať. S nástrojom Výber Nástroj Výber. - Adobe XD
vždy dvakrát klikneme na existujúce názov a prevedieme zmenu. Jednotlivé obrazovky pomenujeme Prihlaseni, Registrace, Nahravka, Seznam, Uloziste v poradí tak, ako idú za sebou.

Krok 5 – Premenovanie kresliacich plátien. - Adobe XD

Úprava kresliacich plátien

Kresliace plátna máme už vytvorená, a tak si poďme skúsiť zmeniť ich veľkosť, umiestnenie, farbu výplne a niekoľko ďalších vlastností. Začneme tým, že si jednotlivé obrazovky přeuspořádáme. To môžeme urobiť buď pomocou nástroja Kresliace plátno Nástroj Kresliace plátno. - Adobe XD
alebo Výber Nástroj Výber. - Adobe XD
. Postupne teda presunieme obrazovky Nahravka, Seznam, Uloziste pod obrazovky Prihlaseni a Registrace a potom ešte zmeníme ich poradie.

Všimnite si, že vo chvíli, čo sa budeme snažiť jednotlivá kresliaci plátna zarovnať, objaví sa modrá a fialová potom medzerníka vodítka, ktorá nám pomôžu so zarovnaním a udržaním rovnakých rozstupov medzi kresliacimi plátnami.

Krok 6 – Reorganizovanie kresliacich plátien. - Adobe XD

Ďalej vykonáme zmenu výšky obrazovky Seznam a Uloziste. Aby sme si vyskúšali viac spôsobov, najprv vykonáme zmenu veľkosti priamo na paneli a potom pomocou nástroja Výber Nástroj Výber. - Adobe XD
zmeníme výšku druhej obrazovky ručne.

Krok 7 – Zmena výšky kresliacich plátien. - Adobe XD

Okrem zmeny pozície, veľkosti či orientácia obrazovky, môžeme na tomto paneli jednotlivé kresliaci plátna vzájomne zarovnávať. To však v tejto chvíli robiť nebudeme, pretože sa týmito nástrojmi budeme zaoberať neskôr u zarovnávanie objektov. Namiesto toho pomocou klávesy Shift a nástroje pre Výber Nástroj Výber. - Adobe XD
označíme obrazovky Seznam a Uloziste a nastavíme hodnotu Scrolling na Vertical a Viewport Height na 812. Následne označíme všetky obrazovky a nastavíme výplň pozadia na farbu #FCFCFC.

Krok 8 – Zmena farby výplne. - Adobe XD

V ďalšom kroku znovu vyberieme všetky kresliace plátna a na pravom paneli aktivujeme mriežku, následne v ponuke zvolíme možnosť štvorcové mriežky a velikost nastavíme na hodnotu 10.

Krok 9 – Zapnutie štvorcové mriežky. - Adobe XD

Štvorcová mriežka zobrazuje vodorovné a zvislé vodítka, ktorá využijeme najmä vo chvíli, keď zarovnávame náš obsah alebo určujeme rozmery jednotlivých objektov. Ďalej ak vytvárame nové objekty či transformujeme existujúce, obsah sa automaticky prichytáva k tejto mriežke.

Možno ste si všimli, že je v ponuke tiež dostupná mriežka rozloženie. Tá však pre návrh mobilné aplikácie nie je príliš vhodná. Využili by sme ju však napríklad pri návrhu webovej stránky.

To je z tejto lekcie všetko. V budúcej lekcii, Adobe XD - Import obsahu , sa pozrieme na importovanie zdrojov do Adobe XD a následne začneme s návrhom aplikácie.


 

Predchádzajúci článok
Adobe XD - Rozhranie aplikácie
Všetky články v sekcii
Adobe XD
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Adobe XD - Import obsahu
Článok pre vás napísal Daniel Zábojník
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje vývoji (a příležitostně navrhování) výjimečných desktopových a mobilních aplikací, grafickému zpracování a všemu co k tomu patří.
Aktivity