IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

1. diel - Úvod do Adobe InDesign

Na úvod je potrebné si povedať, prečo je dobré Adobe InDesign vôbec ako grafický softvér využívať. Veľa ľudí, čo využíva grafické nástroje len ako svoje koníčky, moc tento softvér príliš nepoznajú. Je potrebné si povedať, čo ho odlišuje od Photoshopu a Illustratoru. InDesing totiž patrí k tejto dvojici ako ďalší z hojne využívaných grafických nástrojov.

Okrem toho je dôležité si na začiatok i povedať, čoho budeme chcieť v týchto lekcií docieliť. Keďže sa jedná o úplné základy, budeme chcieť, podobne ako v lekcií vo Photoshope a Illustratoru, tento grafický program pochopiť a naučiť sa s ním čo najlepšie pracovať. Preto na úplný začiatok nečakajte žiadne praktické príklady - k tým sa dostaneme až neskôr. Odporúčam si však prejsť aj tieto základné lekcie, ktoré by aj už skúseným užívateľom mohli pomôcť prehĺbiť si vedomosti a prípadne aj začať používať v tomto programe niečo nové k efektívnejšej práci.

Adobe InDesign

Adobe InDesign vs Adobe Photoshop, Illustrator

Predpokladá sa, že ak sa chystáte na tento kurz, už ste nejakým spôsobom prišli do styku s Photoshopom, alebo Illustratorom. Aj keby to tak nebolo, nebude pre vás také ťažké naučiť sa rovno InDesign. Oproti práve už vyššie spomínaným programom je InDesign podľa môjho názoru o niečo ľahší a prehľadnejšie. Pracovná plocha zostáva rovnaká, ale nástrojov výrazne ubúda. To však neznamená, že InDesign by bol nejakým spôsobom oproti Photoshopu a Illustratoru znevýhodnený. Pre týchto pár nástrojov si pripravil rozširujúce ponuku, ktorú predchádzajúce programy neponúka. Skvele využiteľný je napríklad pre text tool, kde ponúka niektoré funkcie, ktoré by ste v ostatných grafických nástrojoch nenašli, alebo len veľmi ťažko.

PS, ID, AI - Adobe InDesign

Práve v texte môžeme vidieť hlavné a výrazné plus InDesignu oproti pôvodným vyučovaným programom. InDesign s ním vie skvele nakladať. Preto sa používa najmä pre publikáciu graficky stvárnených dokumentov. Veľmi dobre ho využijete pri publikácii kníh, časopisov, elektronických plagátov, interaktívnych PDF, prezentácií, brožúr a slúži na zdieľanie ďalšieho možného obsahu. Skrátka ho využijete v tú chvíľu, kedy budete chcieť graficky stvárniť materiál, v ktorom využijete najviac priestoru pomocou textu. Obsahuje aj veľké množstvo glyfy, ktoré vo Photoshope a Illustratoru opäť nenájdete. Je tu aj ľahšie zaobchádzanie s novo stiahnutými fonty, a to v spolupráci s Adobe Stock.

To smeruje aj k druhej veľkej výhode, ktorú tento grafický program disponuje. Tou je uspôsobenie viacstranových dokumentov. V InDesignu vieme veľmi rýchlo a efektívne vytvoriť niekoľko stránok naraz a dať im jednotný grafický štýl. Môžeme si však nastaviť aj dva a viac rozdielnych štýlov, napr. Iný na párne a nepárne stránky, prípadne na úvodnú, záverečnú stránku atď. Skrátka nepracujete iba s jedným vytvoreným dokumentom, ale viac objekty, čo vám dosť samotnú prácu dosť urýchli.

brožúry - Adobe InDesign

Inštalácia programu

InDesign, rovnako ako ostatné softvér od Adobe, môžete nájsť na oficiálnych stránkach od Adobe. Môžete si tento program zaobstarať buď jednotlivo, alebo ako súčasť Adobe Creative Cloud balíka, ktorá ho v sebe samozrejme zahŕňa a rovnako ako licencie na Photoshop a Illustrator, je aj táto licencia ročné. Potom, čo si zaobstaráte licenciu na Adobe Creative cloud a zaregistrujete sa, stačí nájsť Adobe InDesign a nainštalovať ho do svojho PC.

Ak nechcete investovať do celého balíka a zaujímate sa iba o hlavné programy na grafiku, odporúčam si zaobstarať všetky tri - Photoshop, Illustrator, InDesign. Nielen že získame programy, ktoré vedia veľa užitočných funkcií, ale aj spolu výborne spolupracujú. Všetko od Adobe je medzi sebou pekne previazané.

Systémové požiadavky na inštaláciu

Tu sa opäť budeme rozchádzať v tom, čo za operačný systém používame. Radšej si tu teda popíšeme oba dva.

creative Cloud - Adobe InDesign

Windows

  • Procesor Intel Pentium 5 alebo AMD Athlon 64
  • Microsoft Windows 10 (verzia 1709 alebo novšia),
  • 4 GB RAM (odporúča 16 GB)
  • 3,6 GB voľného miesta na pevnom disku pre inštaláciu; ďalšie voľné miesto je potrebné v priebehu inštalácie (nedá inštalovať na pamäťové zariadenia typu flash)
  • Monitor s rozlíšením 1024 × 768 (odporúča 1920 × 1080) a 32-bitová grafická karta; podporuje displeja HiDPI

Poznámka: Ak chcete použiť novú dotykovú pracovnú plochu v aplikácii InDesign, potrebujete tablet / monitor s dotykovou obrazovkou a systémom Windows 10 alebo novším (odporúča zariadenie Microsoft Surface Pro 3), ktorého rozlíšenie obrazovky bude nastavené najmenej na hodnotu 2160 × 1440 bodov.

  • Aktivácia softvéru, overenie členstvo a prístup k online službám vyžadujú pripojenie k internetu a registráciu.
  • Aktivácia je povinná

MacOS X

  • Viacjadrový procesor Intel
  • MacOS 11.0 (Big Sur), MacOS X 10.15 alebo 10.14
  • 4 GB RAM (odporúča 16 GB)
  • 3.6 GB voľného miesta na pevnom disku na inštaláciu; ďalšie voľné miesto je nutné pri inštalácii (inštalácia nie je možná na zväzok so systémom súborov rozlišovaním veľké a malé písmená, ani na vymeniteľné pamäťové zariadenia typu flash)
  • Monitor s rozlíšením 1024 × 768 (odporúča 1920 × 1080) a 32-bitová grafická karta; podporuje displeja Retina

Voliteľné: Ak chcete využívať výkon procesora GPU, musí mať váš počítač so systémom Mac minimálne 1024 MB pamäte VRAM (odporúča 2 GB) a musí podporovať OpenGL verzie 4.0 alebo vyššej.

Podporované počítače

  • iMac 4K
  • iMac 5K
  • MacBook Pro Retina
  • Mac Pro pripojený k monitoru HiDPI
  • Mac mini pripojený k monitoru HiDPI

Veľkosť VRAM nájdete v okne Mac> O tomto Macu (údaj Grafika). Postup kontroly, či váš počítač podporuje požadovanú verziu OpenGL (4.0 alebo vyšší), nájdete v tomto dokumente podpory spoločnosti Apple.

Poznámka: Procesor, ktorý je vybavený GPU, lepšie zvláda vykreslenie na displejoch s vysokým rozlíšením. Procesory CPU začínajú mať pri vysokom rozlíšení problémy. Ak máme systém, ktorý obsahuje kompatibilný kartu s procesorom GPU, vykreslí aplikácie InDesign dokument v predvolenom nastavení pomocou procesora GPU a nastaví možnosť rýchlosť zobrazenia na úroveň vysokej kvality. Môžeme si v Adobe InDesign nastaviť pomocou cesty: Úpravy - Preferencie - Všeobecnej (prípadne klávesová skratka Ctrl + K) a na záložke Rýchlosť zobrazenie dáme všade Zobrazenie vo vysokej kvalite.

Nastavenie výkonu GPU - Adobe InDesign

Čo si prejdeme v jednotlivých lekciách

Prejdeme si úplné základy, ale aj niektoré pokročilejšie funkcie, aby tomu každý porozumel. Viem, že zo začiatku pre skúsených užívateľov Photoshopu, Illustratoru, ale i napríklad niekoho, kto InDesign niekoľkokrát spustil, vytvoril si nejaký materiál, to môže byť nuda. S postupom času však budeme robiť stále zložitejšie veci. V kurze InDesign pre pokročilých, ktorý chcem pripraviť po tomto kurze, už budeme vytvárať aj niektoré praktické príklady. Tak vytrvajte a určite sa nenechajte odradiť:-) .

To je pre dnešné lekciu už všetko.

V ďalšej lekcii, Inštalácia a úvodná obrazovka InDesign , už si InDesign nainštalujeme a pozrieme sa na odlišnosti, ktoré nás v tomto grafickom softvéri oproti napr. Illustratoru čakajú.


 

Stiahnuť

Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkami

Stiahnuté 607x (48.42 kB)

 

Všetky články v sekcii
Adobe InDesign
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Inštalácia a úvodná obrazovka InDesign
Článok pre vás napísal Filip Kraic
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
2 hlasov
Filip Kraic
Aktivity