2. diel - Úpravy textu v Adobe InDesign - Poznámky pod čiarou
V predchádzajúcom článku, Úpravy textu v Adobe InDesign - Odseky a text na ceste , sme sa zaoberali hrubou úpravou textu. Nastavili sme si odseky a odsadili nadpis, ktorý sme si nastavili nástrojom text na ceste.
V dnešnom tutoriále Adobe InDesign pre pokročilých sa pozrieme na ďalšie úpravy textu, ako sú medzery, zarovnanie, veľké písmená a poznámky pod čiarou. Nadviažeme na predchádzajúcu lekciu Úpravy textu v Adobe InDesign - Odseky a text na ceste a budeme pokračovať v našich úpravách. Text vyzerá oveľa lepšie ako na úplnom začiatku. Je však potrebné s ním ďalej pracovať a ukázať si, čo InDesign pri úprave textu dokáže.
Úpravy medzier a veľkých písmen v Adobe InDesign
Ukážeme si, ako v texte upraviť príliš široké medzery, ktoré nám vznikli po zarovnaní do bloku. Ďalej si časť textu prevedieme na veľké písmená a dáme tak dôraz na prvú najdôležitejšiu vetu, ktorá má jednotlivé sekcie uvádzať.
Nastavenie panelu typografie
Ešte, než sa pustíme do práce, je potrebné si InDesign dobre nastaviť. Potrebujeme pravý panel nástrojov nastaviť tak, aby sa nám zobrazil v štýle typografie. Toto nastavenie nájdeme vpravo hore a stačí len prekliknúť zo základného, prípadne iného režimu na voľbu Typografie.
Mal by sa nám objaviť celý pravý panel nástrojov, kde nájdeme stránky, vrstvy, glyfy, prechody, znaky, odsek a tak ďalej:
Optické zarovnanie okrajov
Ako už bolo vyššie uvedené, môže sa celkom ľahko stať, že pri zarovnaní do bloku sa nám v texte vytvoria príliš široké medzery. Tie však v texte nechceme, pretože to opticky skrátka nebude vyzerať dobre.
Nie vždy sa podarí eliminovať všetky medzery a zmenšiť ich. My však chceme dôjsť k tomu najlepšiemu možnému riešeniu, preto to chce trochu trpezlivosti. Zarovnáme všetko tak, aby naše medzery boli čo najmenšie.
Označíme si ľavým tlačidlom myši všetok text, kde chceme široké medzery odstrániť. Vyberieme si z pravého panelu nástrojov funkciu Článok. Zaškrtneme možnosť Optické zarovnanie okrajov a nastavíme si požadovaný počet bodov podľa citu tak, aby vyzerali na pohľad čo najlepšie:
Nastavenie veľkých písmen pri počiatočných viet
Označíme si požadovanú vetu ľavým tlačidlom myši. Potom na hornom paneli si zvolíme kartu Text a zhruba uprostred nájdeme možnosť Zmeniť malé a veľké písmená. Po označení myšou sa nám roztvorí výber, v ktorom si zvolíme Všetky veľké a potvrdíme. Takto budeme postupovať u všetkých počiatočných viet, aby sme si to pekne precvičili a dobre zapamätali:
Je tu aj samozrejme aj viac možností voľby. Môžeme si zvoliť všetky malé a nehľadiac na vety a počiatočné veľké písmená nám prevedie všetko na malé písmená. Alebo si zvolíme možnosť Prvá Veľká, ktorá nám u každého slova urobia počiatočné písmeno veľké.
Ak by sa nám žiadna z týchto úprav nepozdávala, môžeme to vrátiť pomocou Prvej vo vete. Vďaka tomu sa dostaneme do východiskového stavu (prvé písmeno pri vete veľké, ostatné malé).
Poznámky pod čiarou v Adobe InDesign
Nakoniec si ukážeme, ako využiť InDesign na tvorbu poznámok pod čiarou. Vďaka nim môžeme napríklad dať tak vedieť autorovi textu, že niečo nie je v poriadku. Prípadne si my sami môžeme označiť miesto, kde budeme chcieť neskôr viac rozviesť našu myšlienku. Poznámka pod čiarou sa bude hodiť aj v ďalších prípadoch. Ukážeme si, kde poznámky pod čiarou nájdeme a ako si ich nastavíme.
Vloženie poznámky pod čiarou
Samotnú funkciu si vyvoláme nasledovne. Označíme si text, ktorý chceme upravovať ľavým tlačidlom myši. Na hornej lište si zvolíme kartu Text a uprostred si vyberieme možnosť Vložiť poznámku pod čiarou:
Poznámka pod čiarou sa nám vloží na koniec textu a my do nej môžeme voľne písať:
Nastavenie poznámky pod čiarou
V predchádzajúcich príkladoch bolo nastavenie veľmi jednoduché. Tu už to tak nebude, pretože tu máme veľké množstvo možností, ako môže poznámka pod čiarou vo výsledku vyzerať.
Preto ideme opäť na hornú lištu, zvolíme si kartu Text a vyberieme si možnosť Voľby poznámok pod čiarou. Nachádzame sa na karte Číslovanie a formátovanie. Tu máme hneď niekoľko možností. Môžeme zmeniť ako číslovanie, tak aj od ktorého čísla má číslovanie začať. Pri číslovaní navyše môžeme dokonca nastaviť aj to, že nám na každej stránke začne od nami nastavenej hodnoty.
Ďalej na prvej karte nájdeme aj formátovanie, kde je možné na poznámky pod čiarou aplikovať štýl odstavca, prípadne si zvoliť vhodný oddeľovač. My sa však prepneme hore na kartu Rozvrhnutie a tu urobíme úpravy. Ako prvá sa nám tu ponúka možnosť Roztiahnuť pozn. pod čiarou cez stĺpce, tú necháme na pôvodnej hodnote a môžeme preskočiť na úpravu Prvého účarí. Posun necháme na preklade, ale hodnotu si nastavíme tak, aby náš text nebol tak blízko čiary, ktorá oddeľuje pôvodný text od poznámky pod čiarou. Nastavíme podľa citu vhodnú hodnotu.
Treba si však dať pozor, pretože čím väčšiu hodnotu nastavíme, tým sa nám viac bude posúvať text v druhom stĺpci. Ak máme dokument, kde je veľké množstvo textu, musíme brať ohľad aj na túto skutočnosť.
Voľby umiestnenia necháme na východiskovej hodnote a bude nás
zaujímať nastavenia, ktoré nasleduje. Nastavíme si Hrúbku na
hodnotu 0,75b
, aby poznámka pod čiarou veľmi
nevyčnievala a len decentne oddeľovala hlavný text. Môžeme sa
pohrať aj s Typom linky. V našom dokumente sme si zvolili možnosť
čiarkovanej linky. Ďalej je tu možnosť nastaviť aj farbu linky, farbu
medzier, odtieň atď.
Ako poslednú úpravu si však nastavíme až Šírku na
príslušnú hodnotu, ktorá nám roztiahne linku až po koniec stĺpca. V
našom prípade 90 mm
:
Náš dokument máme z textovej časti hotový:
V ďalšej lekcii, Úpravy objektov v Adobe InDesign - Umiestnenie, nožnice , sa budeme venovať nástrojom na úpravy objektov a umiestnení.
Stiahnuť
Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkamiStiahnuté 114x (1.46 MB)