IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

2. diel - Inštalácia a úvodná obrazovka InDesign

V predchádzajúcom článku, Úvod do Adobe InDesign , sme si popísali, čím sa InDesign odlišuje od svojich grafických bratov a prečo by nemal chýbať pri tvorbe Vašich úžasných grafických výtvorov.

V tejto lekcii sa konečne pozrieme aj do pracovného priestoru tohto úžasného grafického programu. Ukážeme si nástroje, ktoré budeme najčastejšie využívať. Nastavíme si pravý panel, aby sme na tom pre začiatok boli rovnako, a nemuseli sme v priebehu ďalších lekcií zbytočne hľadať, kde si na karte okna nastavíme ďalšie akcie do panelu. Avšak aj k práci s kartou okna sa dostaneme do styku, takže neprepadajte panike, že by sme niečo neprešli. Všetko ale pekne poporiadku. Prvotné náš úloha bude InDesign vôbec do počítača nainštalovať.

Inštalácia Adobe InDesign

Už sme si prostredníctvom Adobe zaobstarali licenciu buď na samotný InDesign, alebo na balíček, ktorý práve má v sebe tento grafický program. Preto je potrebné si ho nainštalovať. Otvoríme si Adobe Creative Cloud, ktorý už určite máte nainštalovaný. Tu si nájdete (ak tam máte viac programov) ten s čierno červenou ikonou ID a nainštalujeme si ho. Upozorňujem, že po čase bude chcieť InDesign, rovnako ako ostatné programy od Adobe, (nielen programy od Adobe) aktualizovať. Odporúčam vždy aktualizáciu ihneď vykonať, pretože väčšinou sa Adobe snaží nejakým spôsobom svoje programy vylepšiť a ešte sa mi nestalo, že by po aktualizácii nejaký grafický, ani iný program od Adobe, zásadným spôsobom vypovedal službu.

inštalácia - Adobe InDesign

Prvé spustenie InDesignu, známe prostredie

Už máme hotovú inštaláciu a môžeme sa do toho poriadne vrhnúť. Prvýkrát spustíme náš grafický softvér a objaví sa veľmi známe prostredie (predpokladám, že ste už niekedy otvorili Adobe Photoshop, Illustrator atď.). Úvodná obrazovka slúži všetkým grafickým programom na rovnaký účel. Musíme si vybrať typ dokumentu, na ktorom budeme pracovať. V ostatných grafických softvéroch sme využívali veľkú škálu možností. Od prostého formátu A4, cez rôzne formáty pre web, mobily, vizitky atď. Aj tu budeme pracovať s viacerými formátmi, najčastejšie však budeme používať formát A4, pretože InDesign slúži najmä na tvorenie kníh, e-publikácií, brožúr atď. Aj keď môžu byť samozrejme tieto dokumenty iného formátu, najčastejšie ich nájdeme v A4.

Preto po celú základnú lekcii budeme pracovať s týmto formátom (A4 - š. 210 mm x v. 297 mm).

Prvé spustenie - Adobe InDesign

Nastavenie prvého dokumentu

Formát už máme vybraný, preto by sme mohli spustiť tlačidlo vytvoriť. Zatiaľ tak však neurobíme! Rovnako ako napr. Vo Photoshope si tu najprv nastavíme nejaké atribúty, ktoré by mal náš dokument mať. Tu už vidíme prvý odlišnosti oproti dvom spomínaným grafickým softwarom. InDesign sa mi zdá v tomto zo všetkých najjednoduchší a najjednoznačnej­ší. Poďme si však tieto možnosti prejsť krok po kroku.

Adobe InDesign

Názov dokumentu

Ako prvý možnosť sa nám ponúka názov dokumentu. Ten slúži k úvodnému pomenovanie. V prípade následného uloženie dokumentu však môžeme kedykoľvek názov zmeniť, preto táto položka nie je príliš podstatná - pokiaľ však nemáme spustené väčšie množstvo súborov a budeme sa potrebovať vo všetkých vyznať. Pre naše účely môžeme nazvať náš dokument ako " ITNetwork_cviceni ".

Výška a šírka

Ďalej máme tiež staré známe atribúty. Môžeme si nastaviť výšku a šírku dokumentu. Ak však nechceme meniť formát A4 (čo nechceme), môžeme nechať pôvodné hodnoty aj orientáciu na výšku. Ako mernú jednotku môžeme nechať mm, s tými totiž budeme pracovať v tomto grafickom softvéri najčastejšie, pretože InDesign nám slúži aj pre printovej materiály (zo všetkých použitých grafických programov od Adobe najviac).

Počet stránok

Nové je však nastavenie počtu stránok. V Illustratoru sme mali možnosť nastaviť počet plátien.

Počet plátien a stránok nie je jedno a to isté!

Počet stránok v InDesignu nám rozdelí samotnú pracovnú plochu. Ak nastavíme viac ako jednu stránku, stránky sa budú načítať na inú pracovnú plochu. V Illustratoru by sa nám 2 plátna premietla na jednu jedinú pracovnú plochu. Vysvetlenie vám možno príde nejednoznačné, však s postupom času na to prídete a čím viac sa budeme posúvať vo vedomostiach v tomto grafickom programe, tým vám to bude pripadať jednoduchšie.

Na začiatok si nastavíme 4 stránky a začiatok od 1. Nechceme začať stránky počítať od druhej a viac. Primárne textový rámček nechávame nezakliknutý. To si ošetríme až pri práci na pracovnej ploche. Vysvetlíme si v ďalších lekciách, čo znamená mať primárny stránku, rámček atď.

Stĺpce a rozvrhnutie medzier

Nové sú aj stĺpce a rozvrhnutie medzier. Stĺpce sa hodí pre materiály, ktoré by obsahovali veľké množstvo textu, ako napr. Knihy. Ak však budete tvoriť jednoduché brožúry, letáky atď, odporúčam mať iba jeden stĺpec. Opäť v priebehu práce na pracovnej ploche môžeme meniť.

Ukážem vám, ako stĺpce urobiť priamo na pracovnej ploche veľmi ľahko a rýchlo. Takto ľahko môžeme vytvárať okrem iného aj riadky.

Pre naše účely postačí jeden stĺpec a medzeru necháme danú na 4,233 mm.

Okraje

Nové je aj nastavenie okrajov. Okraje neznamenajú nastavenie safe zóny pre tlač, ako sme si nastavovali napr. V lekciách na Adobe Illustrator pre pokročilých (lekcie vizitky). Tu sa okrajmi rozumie miesto, kam umiestniť text. Namiesto nad okraji môžeme vyplniť rôznymi symbolmi, illustracemi, prípadne i poznámkami pod čiarou.

Spadávka

Spadavku opäť veľmi dobre poznáme z programu Illustrator. Tá slúži pre ohraničenie miesta, kde by mohol byť dokument pri tlači orezaný. To znamená mimo túto zónu nevkladáme dôležité obrázky, texty, symboly atď. Novo v InDesignu nájdeme popisy. Tie slúžia najmä na poznámky mimo hlavný dokument. Pokiaľ si chceme napísať nejaký dôležitý postup, prípadne niečo, čo by sa malo zobraziť len nám a nie pri tlači, využijeme priestoru pre popisky.

Ďalšie funkcie

Tlačidlá vpravo (svorky) nastavuje previazanosti medzi jednotlivými nastavenými vzdialenosťami. Ak chceme, aby vzdialenosť hore, dole, vpravo i naľavo bola rovnaká, musíme mať túto previazanosť aktívny. To však platilo aj v Illustratoru.

Adobe InDesign

Úplne dole vidíme chytré tlačidlo náhľadu, ktoré nám pred samotným potvrdením ukáže, či sme si dokument nastavili dobre. Samozrejme aj po potvrdení môžeme úpravy na dokumente vykonať.

Adobe InDesign
výber dokumentu - Adobe InDesign

Teraz už len stačí odkliknúť a dostaneme sa na pracovnú plochu. Aby som vás nenudil príliš dlhým textom, nechám si popisy nástrojov, panelov, okien a spôsobu zobrazenia do ďalších lekcií. V ďalších lekciách sa už tiež pozrieme aj na niektoré praktickejšie príklady na pracovnej ploche.

Viem, že základy a teórie býva občas nuda, ale je potrebné si povedať všetko dôležité, aby sme mohli potom rýchlo a efektívne pracovať. Pri popise nástrojov si už ukážeme niektoré praktické veci:-) .

V ďalšej lekcii, Ľavý panel nástrojov sa budeme venovať hlavným (ľavému panelu) nástrojom, ktoré v InDesignu môžeme použiť. Na názorných príkladoch si ukážeme, ako fungujú.


 

Predchádzajúci článok
Úvod do Adobe InDesign
Všetky články v sekcii
Adobe InDesign
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Ľavý panel nástrojov
Článok pre vás napísal Filip Kraic
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Filip Kraic
Aktivity