IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

13. diel - Uložiť a Exportovať v Adobe Illustrator

V predchádzajúcej lekcii, 3D efekty v Adobe Illustrator 2 , sme dokončili téma 3D efektov a vymodelovali si vlastný šálku čaju.

V dnešnej lekcii si predstavíme základné formáty dokumentov a ukážeme si, ako sa robí export.

Export a save

Aktuálne požiadavka na grafický formát diela je, aby bol dokument univerzálne otevřitelný, vhodný do tlače aj do virtuálneho priestoru, relatívne malý a prenositeľný a v prípade potreby vhodne editovateľný. Samozrejme tieto nároky na formát sa často navzájom vylučujú a preto si popíšeme jednotlivé výstupy z Illustratoru a ich účel.

Uložiť (Save)

Keďže Illustrator je vektorový editor, uloženie dokumentu vo vektorovom formáte (Ai, Pdf, eps, ...) vykonáme cez Súbor - Uložiť.

Základy Adobe Illustrator

Formát AI

Tento formát (koncovku) používame v prípade, že chceme ešte s dokumentom pracovať. Súčasťou dokumentu sú vlastné nastavenia a knižnice (vzory, symboly a stopy). Veľkosť dokumentu je cca 1 MB a viac - od počtu objektov. Tento formát môžeme kedykoľvek v Illustratoru editovať a jednoducho sa v ňom orientovať, pretože v sebe obsahuje pôvodnú objektovú štruktúru tak, ako bola vytvorená.

Pozor na nelineárne prenositeľnosť dokumentov medzi verziami programu. V nových verziách staré dokumenty otvoríme, naopak to ale neplatí! Zachrániť to môžeme tak, že si pri ukladaní do formátu .ai zvolíme v okne uloženia staršiu verziu programu.

Základy Adobe Illustrator

Ak chceme dokument .ai preniesť, všetky obrázky (prípony / linky), ktoré sme do dokumentu pripojili, musia byť prenesené spolu s ním!

Formát PDF

Takto ukladáme dokument ak je hotový a nechceme už nič meniť. Pripojené obrázky sú súčasťou dokumentu a ovplyvňujú jeho finálnu veľkosť. Defaultne je nastavená farebnosť PDF na CMYK (pretože tieto programy sú určené pre tlač!). Ak chceme vytvoriť .pdf pre použitie vo virtuálnom prostredí, musíme farebnosť zmeniť cez Súbor - Farebný režim dokumentu - RGB. Keďže je formát PDF špecifický, ešte u neho chvíľku zostaneme.

Ďalšie možnosti

  • 1. Pri využití možnosti uložiť súbor ako PDF - otvorí sa nám okno uložiť adobe .pdf - a teraz trochu spomalíme!
  • 2. Vľavo si zvolíme všeobecné (general) a nastavíme si uprostred okna Optimalizovať pre rýchle zobrazovanie z webu. Ostatné možnosti vypneme! (Umožňujú nastavenie dokumentu vo veľmi úzkych špecifikáciách, napr. Uloženie všetkých objektov bez ohľadu na to, koľko je z nich vidieť, rozdelenie objektov do vrstiev a podobne. My ich používať nebudeme).
Základy Adobe Illustrator
  • 3. Vľavo prepneme na kompresiu a ďalej pracujeme podľa toho, či sme do dokumentu vložili nejaký obrázok alebo nie. a) Vložili sme bitmapový obrázok - nastavíme kompresiu - farebných bitmáp na prevzorkovat bikubické - 300 DPI - kompresia automaticky JPG a maximálna kvalita. To isté platí pre obrázky v šedej škále. Monochromatické obrázky meniť nemusíme - ich veľkosť je relatívne malá.
  • a) Vložili sme bitmapový obrázok - nastavíme kompresiu - farebných bitmáp na prevzorkovat bikubické - 300 DPI - kompresia automaticky JPG a maximálna kvalita. To isté platí pre obrázky v šedej škále. Monochromatické obrázky meniť nemusíme - ich veľkosť je relatívne malá.
Základy Adobe Illustrator

Ak sme vložili do dokumentu 20 MB obrázok, tak sa nám o týchto 20 MB zbytočne zväčší veľkosť celého dokumentu. Pokiaľ ale tento vložený obrázok prevzorkuje tak, ako sme uviedli, zmenší sa nám pri tlačovej kvalite (300 DPI) veľkosť minimálne 10-krát! Tlačová kvalita A4 má do 4 MB, samozrejme bez vrstiev a v závislosti od počtu vložených častí. V praxi využívame veľkosť aspon A3 alebo A2. Ak nechceme tlačiť, ale chceme .pdf používať len vo virtuálnom prostredí, zachránime veľkosť tak, že dáme prevzorkovať obrázky v 150 DPI v časti kompresie. Samotné obrázky čo používa internet sú často ešte s nižším rozlíšením.

Najlepšie je na formáte .pdf to, že pri prevzorkovanie obrázkov sa nám v ňom neznižuje kvalita textu!

  • b) nevložili sme obrázok - nemusíme riešiť kompresiu vôbec
  • 4. Ak chceme dať dokument tlačiť, tak v časti vľavo - značky a spadávky - si nastavíme len Rezacie značky a časť použiť nastavenie spadávky z dokumentu zaškrtnúť vtedy, ak sme nejaké spadávky nastavili už pri tvorbe dokumentu (tie červené linky na orezanie) alebo je odznačíte a manuálne nastavíme na 3 mm na všetky strany.
Základy Adobe Illustrator

Exportovať

Medzi najčastejšie obrazové formáty patrí JPG a PNG. Keďže sú ale obaja bitmapovej a nie sú prirodzené pre vektorové prostredie, je potrebné do tohto formátu ukladať dokument cez Súbor - Exportovať.

Základy Adobe Illustrator

JPG

.jpg je bitmapový formát a exportovanie do neho znamená nezvratnú možnosť meniť niekedy obsah dokumentu. Jeho výhodou je relatívne malá veľkosť a nevýhodou neodporúčanie do tlače. Preto u neho budeme vždy voliť funkciu Použiť kresliace plátna, viď obrázok nižšie.

Základy Adobe Illustrator

V opačnom prípade by sa nám totiž do .jpg uložili aj veci trčiace z plátna (a to aj keby boli skryté maskou). Nezabúdajme, že defaultne má Illustrator farby v CMYK u (zmena farebnej škály ako pri .pdf). V rámci exportu možno nastaviť rozlíšenie DPI výstupného obrázku, ale zbytočne Nevytvárajme inú ako strednú kvalitu, ktorá nám pre .jpg bude viac než dostačujúca.

Základy Adobe Illustrator

PNG

Tento formát je rovnako ako .jpg bitmapový, ale oproti svojmu predchodcovi má nižšiu kompresiu (teda bude väčší). Okrem toho, že nedochádza k rozostreniu kontrastné plochy (ako je to u .jpg), dokáže jedinečnú vec - a to je ukladanie obrázku s priehľadným pozadím. Rozlíšenie sa opäť nastavuje pri Exportu a volíme ho podľa použitia. Ideálne je ukladanie obrázku bez pozadia as nastavením DPI na 150. Bežný užívateľ .png neocení, pre neho je veľkosť dôležitejšie ako priehľadnosť. Napriek tomu sa .png uživí v práci programátorov webov a najrôznejších aplikácií.

Základy Adobe Illustrator

Zhrnutie

Základy Adobe Illustrator

Čo si teda vybrať?

Ak chceme robiť obrázky len do svojho portfólia a byť len kreatívec z pohľadu umelca, stačí nám formát JPG (čiže uložiť ako) s tým, že do budúcnosti si prezieravo uložíme svojej práce v rozlíšení 300 DPI. Tie vieme kedykoľvek zmenšiť sami alebo je automaticky zmenší podprogram nášho webového portfólia a sú aj pomerne kvalitné.

Pokiaľ sa ale grafike venujeme v rámci komerčnej sféry, nevyhneme sa ostatným uvedeným formátom. .Ai nás zachráni, keď si zákazník na poslednú chvíľu rozmyslí farebnosť alebo text grafiky. .Pdf je do tlače nevyhnutné - nakoľko je to jediný formát, ktorý dokáže vložiť tlačové značky a uchovať text v takom tvare, že sa po vytlačení neznehodnotí. Okrem toho, .pdf oproti .ai nebude kontrolovať prílohy, nakoľko sa obrázky zapekajú priamo do jeho objemu.

Tu ale pozor, .pdf síce má v sebe všetko, ale ak si nedáme bacha, môže narásť do mimomailových rozmerov! A pri spolupráci s developermi sa PNG nevyhneme - nakoľko postavička v APPC alebo button si chcú samy určovať svoj tvar.

Príklad z praxe

Máme zadania - Vytvorte plagát na spoločenskú akciu s presnou špecifikáciou.

Máme vytvorenú grafiku a keď konzultujeme výsledný vizuál so zákazníkom, nemá zmysel posielať mu kvôli veľkosti .pdf (pretože je veľké a prípadné orezové značky by ho miatli) a tak exportujeme z dokumentu .jpg a ukladáme si zálohu .ai. Keď je už zákazník s grafikou spokojný, uložíme dokument ako .pdf (samozrejme komprimované as tlačovými značkami) a okrem finálneho .pdf mu zasielame aj export do .jpg, ktorý zákazník zavesí na FB stránku svojej akcie. Originál .ai si odložíme do záloh, keby chcel náhodou zákazník podobnú grafiku zrecyklovať.

Samozrejme aj grafika má svoje odvetvie a často sa grafik špecializuje len vo vybranom odbore (kampane, DTP aplikácie atď.). Než sa k nej však po nejakom čase dopracuje, mal by mať skúsenosť aj s odbory ostatnými.

To je pre dnešné lekciu všetko.

V nasledujúcom cvičení, Riešené úlohy k 10. lekcii Adobe Illustrator, si precvičíme nadobudnuté skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.


 

Predchádzajúci článok
3D efekty v Adobe Illustrator 2
Všetky články v sekcii
Základy Adobe Illustrator
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Riešené úlohy k 10. lekcii Adobe Illustrator
Článok pre vás napísal chain
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Venuje sa grafike, objektovemu programovaniu, vyuke a osobnemu rozvoju
Aktivity