Zarábaj až 6 000 € mesačne! Akreditované rekvalifikačné kurzy od 0 €. Viac informácií.

3. diel - Administrácia VPS - Update operačného systému a VIM

V minulom dieli kurze o administráciu VPS sme sa k našej VPS pripojili a vytvorili si nového používateľa. Než vôbec začneme inštalovať nejaký softvér, uistíme sa, že je náš systém aktuálny. Len tak totiž budeme schopní používať najnovší softvér. Okrem aktualizácie systému sa budeme venovať tiež editora VIM.

Update systému

Tento krok vám popíšem tak, aby ste nemuseli riešiť čo sa vo vnútri deje. Zatiaľ postupujte podľa návodu, neskôr bude všetko vysvetlené.

Nasledujúcim príkazom spustíme textový editor, v ktorom sa otvorí súbor s adresami repozitárov. My ich odstránime a nahradíme repozitári novej verzie Debianu.

# nano /etc/apt/sources.list

Pomocou kombinácie Alt + A sa prepneme do markovacího režimu a potom pomocou šípky nadol označíme celý text súboru. Následne stlačíme Ctrl + K, aby sme text vybrali.

Teraz si skopírujte tieto riadky

deb http://httpredir.debian.org/debian jessie main
deb-src http://httpredir.debian.org/debian jessie main

deb http://httpredir.debian.org/debian jessie-updates main
deb-src http://httpredir.debian.org/debian jessie-updates main

deb http://security.debian.org/ jessie/updates main
deb-src http://security.debian.org/ jessie/updates main

Riadky vložte do editora pomocou pravého tlačidla myši. Stlačením Ctrl + O (ó, nie nula a následne Enter) súbor uložíte a pomocou Ctrl + X ukončíte editor.

Teraz načítame nové repozitára pomocou:

# apt-get update

A aktualizujeme systém pomocou

# apt-get upgrade
# apt-get dist-upgrade

Vyskočí nám notifikácia, či chceme zakázať užívateľovi root prístup k SSH. Pre naše účely zvoľme, že nechce. Ak by sme však chceli server používať verejne, je vhodné zvoliť ÁNO, aby sa nikto nemohol ani pokúsiť sa za roota prihlásiť. Vy potom môžete používať normálne vytvoreného Lojza, ktorý má root práva, tam už potom musí útočník poznať aj login užívateľa. Toto nastavenie sa dá neskôr zmeniť v súbore sshd_config.

Ďalšie notifikácia sa bude pýtať, či upgrade môže automaticky reštartovať bežiace služby, zvoľme ANO a vyčkajte na koniec upgrade.

Teraz je potrebné systém len reštartovať a môžeme sa pustiť do práce

# reboot

Po zadaní príkazu na reštart systému budete odpojení od PuTTY a bude chvíľku trvať, než sa VPS načíta. Potom sa znovu pripojte.

Vlastný webhosting

Systém máme teda aktuálne. Je čas si ukázať, ako nainštalovať a nakonfigurovať PHP, MySQL a Apache. Pre Linux sa pre tieto 3 technológia používa skratka LAMP.

Apache

Najprv si nainštalujeme Apache.

# apt-get install apache2

Ak si teraz vložíme do prehliadača IP adresu servera, mala by sa nám zobraziť nasledujúce oznámenia:

Inštalácia Apache na VPS - Administrácia VPS serverov

Teraz nám teda funguje Apache. Môžeme teraz už na protokole http zobrazovať HTML stránky. Apache DirectoryRoot je umiestnený v adresári / var / www nasledujúcom príkazom sa môžeme pozrieť, čo sa v ňom nachádza.

$ ls /var/www/ -R

/var/www/:
html

/var/www/html:
index.html

Vim - "Very Important Masaker"

Vidíme, že je tam obsiahnutý adresár html a v ňom súbor index.html. V ňom sa nachádza práve vyššie zobrazené informácie. Keďže do budúcna budeme potrebovať nejaký editor, tak to urobíme hneď teraz - Nainštalujeme preslávený, hojne používaný a tiež obávaný editor VIM.

Vtip – Editor VIM - Administrácia VPS serverov
# apt-get install vim

Väčšinou sa na Linuxe nachádza minimálne jeho základná verzia VI. VIM je skratka pre "VI Improved".

Teraz môžeme VIM používať jednoducho tak, že napíšeme jeho meno a za to buď nič a alebo súbor, ktorý chceme vytvoriť / editovať.

Pozrime sa napríklad na spomenutí súbor index.html

$ vim /var/www/html/index.html

Pozn. Pre rýchlejšie písanie používajte tabulátor - doplňuje slová a príkazy ;-)

editor VIM - Administrácia VPS serverov

Možno vám napadlo: "Hmm, čakal by som od toho teda viac 8- | ". Nebuďte sklamaní, VIM v základe vystupuje ako klasický textový editor. Avšak dá sa perfektne nastaviť.

Skúsme stlačiť ":" a napísať syntax on. Ďalšia užitočný príkaz je set number, ktorý nám označí riadky číslami. A najdôležitejšie príkaz, ktorý si zapamätajte, je q, ktorý VIM vypne. Prípadne q! a keď bude najhoršie, tak qa!. Napíšte si to na papier a prilepte na monitor alebo sa z vás v budúcnosti stane generátor náhodných reťazcov.

Editor VIM sa zvýrazňovaním syntaxe - Administrácia VPS serverov

Aby sme nemuseli tieto príkazy stále písať, možno ich zapísať do konfiguračného súboru .vimrc v našom domovskom adresári.

~$ vim .vimrc

syntax on
filetype indent plugin on
set number

Tutoriál

Na záver dnešného dielu si dáme taký začiatočnícky tutoriál:

Ak chcete niečo vo Vimu písať alebo niečo vložiť, musíte stlačiť klávesu Aj ako Insert a alebo A ako append (I vloží kurzor pred vybraný znak, A za vybraný znak). Potom sa VIM prepne do vkladacieho režimu a môžete skopírované údaje vložiť pomocou pravého tlačidla myši. Pre vrátenie do režimu príkazov stlačte ESCAPE. Ak budete chcieť zrušiť písaný príkaz, tiež ESCAPE. Súbor teraz uložíme pomocou :w a editor zavrieme pomocou :q. Ak súbor otvoríte teraz, vidíte, že sa príkazy automaticky vykonajú. Prostredné nespomenuté príkaz slúži na automatické odsadzovanie riadkov, napr. Pri editácii HTML súboru ak podpore automatického formátovanie kódu.

Ak budete chcieť niečo skopírovať pre použitie mimo konzolu, stačí napísať príkaz :set nonumber, ktorý vypne čísla riadkov a skopírovať ťahaním myši. Takto označený text sa skopíruje a vy ho môžete použiť mimo session. Kopírovanie vo Vimu ako takom sa vykonáva cez Visual mód, ktorý sa aktivuje tlačidlom "V". Následné pohyby šípkami označujú slovo, ktoré sa dá následne klávesom Y skopírovať, X vybrať a potom v príkazovom móde klávesom P vložiť. Kláves U vráti posledný zmenu.

Ak stlačíte gg (dvakrát G), dostanete sa na začiatok súboru. Veľké G vás dostane na koniec súboru. Formátovať odsadenie v súbore možno pomocou kombinácie gg=G.

Pomocou :tabe [soubor] možno otvoriť nový prázdny tab alebo ak zadáte súbor, tak editovať ďalší súbor. Potom sa prepína :tabn a :tabp. :q zavrie aktívny tab.

Pomocou CTRL + Z môžete VIM odložiť na pozadí (minimalizovať), prepnúť sa do konzoly, niečo si vybaviť a potom sa pomocou fg vrátiť späť do Vimu.

Vo Vimu možno tiež vykonávať príkazy z konzoly pomocou !, Napríklad !ls ~ pre vypísanie obsahu domovského adresára. VIM sa na chvíľku minimalizuje a po stlačení ENTER sa do neho opäť vrátite. Používať TAB pre doplňovanie tu možno samozrejme tiež.

Pre zmazanie riadku možno použiť dd, pre zmazanie viac riadkov číslo dd, napr. 5 dd.

Odsadenie doprava >>, doľava <<, pre viac riadkov opäť pridajte číslo.

A to najdôležitejšie,: q, prípadne: q! a pri najhoršom: qa!. Ak sa vám VIM nepáči, prekonajte to teraz a potom si ukážeme ako sa pripojiť na FTP a budete si môcť editovať súbory externe cez akýkoľvek editor :)

Ak sa chcete s vieme naučiť viac alebo chcete urobiť niečo a neviete ako - odporúčam tutoriály na: http://www.openvim.com/ a http://vim-adventures.com/. V článku však budem zmieňovať, ako sa čo robí. Nabudúce nainštalujeme MySQL a PHP.


 

Predchádzajúci článok
Administrácia VPS - Oživenie našej VPS
Všetky články v sekcii
Administrácia VPS serverov
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Administrácia VPS - MySQL a PHP
Článok pre vás napísal Jan Rolný
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
2 hlasov
Síťový a sytémový konsultant. Momentálně se specializuji na síťové technologie návrh a provoz LAN a WAN s prvky od společnosti Cisco. Mám 14ti letou praxi v oboru. Ze začátku jako sytémový integrátor nyní jako síťový specialista.
Aktivity