Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

2. diel - Vytvorenie kompozície a vrstvy v Adobe After Effects

V minulej lekcii, Úvod do Adobe After Effects , sme si Adobe After Effects predstavili. Nainštalovali sme ho, prvýkrát spustili a vytvorili prvý súbor.

V tejto lekcii Adobe After Effects si ukážeme, ako do Adobe After Effects importovať externé súbory. Tiež si vytvoríme prvú kompozíciu a vrstvu a vysvetlíme si ich fungovanie.

Nahrávanie súborov v Adobe After Effects

Do projektu môžeme nahrať rôzne typy médií, či už sa jedná o fotky, videá alebo hudbu. Nahranie týchto súborov vykonáme kliknutím na tlačidlo vo vrchnom paneli File > Import > File. Otvorí sa dialógové okno, kde zvolíme príslušný súbor. Rovnaký výsledok docielime stlačením klávesovej skratky Ctrl + I alebo kliknutím na prázdne miesto v okne pre Nahrávanie súborov:

Základy Adobe After Effects

Môžeme tak využiť širokú paletu programov od Adobe. Je možné napríklad upraviť nejakú fotku v Adobe Photoshop a následne ju nahrať do projektu v Adobe After Effects. Vždy je dôležité rozmyslieť sa, aký úkon a aká úprava je vhodná pre aký program. Napríklad samotné zostrihanie veľkého počtu videí oveľa lepšie vykonáme v Adobe Premiere Pro, zato zložitý špeciálny efekt bude lepšie vytvoriť v Adobe After Effects.

Pri nahrávaní súborov je tiež dôležité myslieť na ich formát. Adobe After Effects totiž síce podporuje všetky najrozšírenejšie formáty videí a fotografií, ale niektoré určité formáty nepodporuje. Napríklad pomerne rozšírený video formát MKV a vysoko kvalitný bezstratový audio formát FLAC nepodporuje. Tieto súbory je potom nutné previesť do iného formátu. Kompatibilitu formátov môže skontrolovať na oficiálnych stránkach Adobe.

Vytvorenie novej kompozície v Adobe After Effects

Novú kompozíciu vytvoríme kliknutím na Composition > New Composition alebo stlačením klávesovej skratky Ctrl + N. Otvorí sa nám dialógové okno Composition Settings, ktoré umožňuje nastaviť rozlíšenie kompozície alebo dobu trvania sekvencie. Vnútri kompozície môžeme vytvárať vrstvy. Kompozícia je vlastne hromada vrstiev na časovej osi. Môžeme mať aj niekoľko kompozícií naraz, tie potom môžeme skombinovať dohromady do jednej Prekompozície. Vo väčšine projektov v Adobe After Effects sa pracuje s niekoľkými kompozíciami.

Základné práce s vrstvami

Vrstvy fungujú na princípe skladania na seba. Vrstvy si možno predstaviť ako sady sklenených tabuliek, na ktoré môžeme všelijako kresliť, písať a dávať na ne rôzne efekty a filtre. A tým, ako dáme jednu vrstvu pod druhú, sa vlastne pozeráme cez jednu vrstvu na tú spodnejšiu.

Vytvorenie novej vrstvy

Novú vrstvu môžeme vytvoriť pomocou dvoch možností:

  • nahraním externého súboru (či už fotky, videá alebo logá z iného programu),
  • vytvorením vlastného objektu priamo v Adobe After Effects.
Pre nahranie externého súboru do kompozície ho pretiahneme priamo z okna pre vaše súbory do okna Kompozícia. Vlastný objekt je možné vytvoriť pomocou tlačidla v hornom paneli Layer > New alebo prostredníctvom týchto nástrojov:
  • Základy Adobe After Effects Rectangle Tool,
  • Základy Adobe After Effects Pen Tool,
  • Základy Adobe After Effects Horizontal Type Tool.
Použitie týchto nástrojov vytvorí niekoľkosekundovú sekvenciu, ktorej dĺžku môžeme kedykoľvek zmeniť.

Zmena poradia

Vrstvy je možné v kompozícii ľubovoľne presúvať jednu pod druhú, a meniť tak ich nadradenosť. Vrstva, ktorá je viac dole, je tej druhej podradená a bude v pozadí. Vrstva, ktorá je viac hore, bude tú druhú prekrývať a bude v popredí.

Parametre

Vrstvu (objekt) môžeme pomocou parametrov rôzne modifikovať. Každá vrstva má niekoľko parametrov:

  • Anchor Point (A) - mení kotviaci bod objektu,
  • Position (P) - mení pozíciu objektu,
  • Scale (S) - zväčšuje alebo zmenšuje veľkosť objektu,
  • Rotation (R) - otáča objekt,
  • Opacity (T) - mení priehľadnosť daného objektu.
Parametre menia vlastnosti objektu v závislosti na pozícii kotevného bodu, všetko sa doslova "točí okolo neho". Pokiaľ teda objekt budeme otáčať, bude sa otáčať okolo kotevného bodu. Funguje teda ako akýsi špendlík držiaci objekt. Zmenou parametra Anchor Point (A) ho môžeme rôzne presúvať. K tomu je tu priamo nástroj Pán Behind (Y) meniaci pozíciu kotevného bodu.

Pracovanie s vrstvou

Pri niektorých operáciách s vrstvou je vhodné si náhľad na vrstvu priblížiť alebo oddialiť. To môžeme urobiť pomocou tlačidla Magnification ratio popup, ktoré nám otvorí možnosti percentuálneho zväčšenia náhľadu:

Základy Adobe After Effects

Pri pohybovaní s vrstvou musíme vedieť, kde presne sa na ploche nachádzame alebo k čomu môžeme objekt zarovnať. S tým nám pomôže funkcia Mriežky, ktorú zapneme tlačidlom Choose grid and guide options > Proportional Grid:

Základy Adobe After Effects

Pokiaľ budeme chcieť zarovnať objekt priamo na stred alebo k ľavému okraju obrazovky, využijeme funkciu Align v pravej časti pracovnej plochy. Jednotlivé vrstvy môžeme tiež skrývať pomocou tlačidla na skrytie vrstvyZáklady Adobe After Effects
. Vďaka tomu sa môžeme sústrediť iba na prácu na jednej vrstve. Dobu trvania sekvencie môžeme zmeniť zatiahnutím za okraj vrstvy na Časovej osi:

Základy Adobe After Effects

Keď sa potrebujeme sústrediť len na určitý úsek z celej sekvencie, môžeme zmeniť prehrávanú časť potiahnutím modrých posuvníkov na Časovej osi. Tým docielime to, že sa bude náhľad prehrávať dookola iba v tejto vyznačenej časti.

Vytvorenie prvého objektu

Môžeme teda vyskúšať vytvoriť objekt pomocou nástroja tvoriaceho Textové pole*[ text.png ]
. Otvoríme textové pole a napíšeme ľubovoľný text. Vzhľad textu môžeme upravovať v pravej časti v záložke Character. Tu môžeme meniť font, veľkosť písma alebo hrúbku písma. Ďalej vytvoríme objekt pomocou *Pera
. Navrhneme ľubovoľný tvar objektu pomocou spojenia niekoľkých bodov. Zrazu tu máme dve rozdielne vrstvy. Presunutím vrstvy s farebným tvarom pod vrstvu s textom docielime to, že text sa bude nachádzať na farebnom objekte. Tieto objekty sa ale zatiaľ vôbec nemenia v závislosti od času, čo môžeme vyskúšať spustením náhľadu stlačením klávesu Space. Pokiaľ ale zmenšíme dobu trvania farebného objektu na polovicu, docielime to, že sa objekt objaví až v určitý moment:

Základy Adobe After Effects

V budúcej lekcii, Vytvorenie prvej animácie v Adobe After Effects , si ukážeme, ako vytvoriť jednoduchú animáciu objektu. Povieme si, ako fungujú masky, vrstvy a čo je to prekompozícia.


 

Predchádzajúci článok
Úvod do Adobe After Effects
Všetky články v sekcii
Základy Adobe After Effects
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Vytvorenie prvej animácie v Adobe After Effects
Článok pre vás napísal Lukáš Diviš
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Aktivity